Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Caruta nesemnalizata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Caruta nesemnalizata

Aseara am avut un accident intrand intr-o caruta nesemnalizata, avea doar un numar de inmatriculare pe care politistul il considera semnalizare pe timp de noapte...eram aproape de iesirea din localitate din fata venea o alta masina apoi nu am observat caruta din cauza diferentei de lumina dar si din cauza ca nu era semnalizata...din accident reiese accidentarea usoara a carutasului care era sub influenta bauturilor alcoolice...am sunat la salvare a venit politia.Azi am dat o declaratie cum s-a intamplat iar politistul mi-a zis ca trebuie sa.mi ia permisul pentru ca a fost lipsa de atentie...recapitulez:caruta nesemnalizata, carutasi baut(el se alege doar cu o amenda) eu cu permis suspendat si masina de reparat...voiam sa va intreb daca se poate face ceva in legatura cu permisul...multumesc!
Mi.a zis ca viteza nu am avut, alcool nu am cunsumat si mi.a zis ca nu am fost atent dar asta nu este posibil pentru ca a fost imediat dupa o curba si daca nu eram atent nu mai faceam curba...in dovada a a scris ca a fost neatentie... se poate demonstra ca nu am fost atent asa cum zice domnul politist?
Revin cu noutati...am primit ordonanta de clasare de la procuror, am fost la politie si am facut cererea de restituire permis...in cat timp primesc permisul? Multumesc!