Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA cu contract comodat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA cu contract comodat

Buna ziua,
S.a efectuat o reparatie prin procedura amiabila cu RCA, soferul nefiind de vina, intre mine si sofer existand un contract de comodat eu nefiind in tara, ideea este k a iesit prost, toate documentele au fost derulate prin semnatura comodatorului el nefiind proprietar, in contractul de comodat se specifica " cunoastem faptul ca acest act nu transmite proprietatea automobiluii" dar si ca "comodantul este tinut sa pazeasca si sa conserve bunul", nu se prevede nicio clauza de reprezentare in aceste spete gen RCA, cu asiguratorul cat si societatea de service. Intrebarea mea este: Este legala aceasta peocedura doar in baza actului de comodat, as putea relua k proprietar procedurile de reparatie in nume personal? Va multumesc!
Ce anume a iesit prost din povestea asta? Comodatul si RCA sunt 2 lucruri diferite, iar reparatia pe RCA nu are legatura cu contractul de comodat. Soferul caruia i-ati facut contractul avea tot dreptul sa va reprezinte interesele in reparatia masinii.
Daca dvs. sunteti proprietarul masinii avariate, in patrimoniul dvs. se produce prejudiciul, deci numai dvs. aveti dreptul sa deschideti dosar de dauna si sa va aparati interesele in fata asiguratorului RCA al soferului vinovat. Soferul ar fi putut semna eventuale acte (mai ales cererea de despagubire) numai in baza unei imputerniciri semnate de dvs., iar despagubirea trebuie sa va revina dvs. In opinia mea, este nelegala derularea dosarului de dauna, iar dvs. puteti sa va adresati asiguratorului RCA cu o noua cerere de despagubire.