Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca proprietar plecat din tara
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca proprietar plecat din tara

Buna ziua .
Am o masina pe numele meu , lasata tatalui meu sa se foloseasca de ea , dar fara comodat . Eu sunt plecata din tara .Ieri a fost lovita de o alta masina , vinovat fiind soferul celeilalte masini.Au mers la politie , s-a facut PV cu daunele , apoi tatal meu a mers la sediul societatii de asigurare. Acolo i s-a cerut procura ca sa fie atasata la dosarul de dauna.Ce nu inteleg eu , ii trimit contract de comodat pe care merg eu sa il fac la consulat sau procura sa incaseze in contul lui suma pentru reparatie si sa ma reprezinte?Daca eu sunt proprietarul si numele meu este si pe talon si pe asigurare , de ce ar mai avea nevoie de procura?
looly, utilizator
Buna ziua,

Proprietarul este indreptatit sa primeasca despagubirea.

In cazul in care proprietarul PF nu este prezent sa semneze documentele dosarului de dauna (PV constatare avarii/ cerere de despagubire) este necesara o imputernicire/ procura de reprezentare a persoanei care va reprezinta, in acest sens.

In functie de modalitatea de solutionare a dosarului, prin cererea de despagubire se va indica modalitatea de achitare, care poate fi:
-d irect unitatii reparatoare (daca s-a convenit in acest sens), sau
- in contul proprietarului autovehicului (in caz de regie sau reparatie proprie).

Logica este ca dvs. puteti sa fiti nemultumit de modul in care tatal dvs. a inteles sa semneze avariile constatate sau solutiile stabilite si ati putea reclama ulterior la asigurator.

Pentru societati PJ, intotdeauna se semneaza/ stampileaza o imputernicire pentru persoana care semneaza dosarul de dauna.

www.asigurariag.ro