Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii din 2 casatorii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii din 2 casatorii

Buna ziua. Am o intrebare. Eu sunt divortata cu o fetita si recăsătorita cu un bărbat care era vaduv cu 3 copii. Nici unul dintre noi nu a infiat copiii celuilat. Intrebarea este: Dacă unul dintre noi moare ce se poate intampla cu copiii celuilalt? (Adica daca mor eu pe fetita mea o poate lua tatăl ei sau rămâne la actualul sot? Si daca moare sotul pe copiii lui îi iau bunicii sau raman cu mine? ) Multumesc.
fetita dvs o ia fostul sot iar copiii lui merg la bunici... asta in varianta in care nu solicita el in instanta sa-i fie incredintata lui spre crestere si ingrijire fetita dv, iar dvs sa faceti la fel in privinta copiilor lui. aceste demersuri se pot face dupa deces