Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,as dori sa stiu cum se procedeaza Tatal meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,as dori sa stiu cum se procedeaza Tatal meu a murit,mama ...

Buna ziua,as dori sa stiu cum se procedeaza
Tatal meu a murit,mama s a recasatorit cu un barbat care are o fata si un baiat din prima lui casatorie si impreuna,mama mea cu tatal vitreg au cumparat un apartament in rate si mai e putin de plata la el,as vrea sa stiu daca mor amandoi cum se imparte

De regula sau mai bine zis, mai des...mor pe rand si atunci conteaza care moare primul...ai fi avantajat daca moare el primul ca il mosteneste si.mama alaturi de copiii lui.
daca moare mama prima, sotul mosteneste 1/4 din jumatatea ei de casa, dvs mosteniti 3/4.
daca moare sotul primul, mama mosteneste 1/4 din jumatatea lui de casa, iar copiii lui impart egal 3/4
daca mor ambii in acelasi timp, comorienti, deci,, dvs mosteniti 1/2 din casa, copii lui impart egal cealalta jumatate.

gi-jane2, moderator