avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,as dori sa stiu cum se procedeaza Tatal meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,as dori sa stiu cum se procedeaza Tatal meu a murit,mama ...

Buna ziua,as dori sa stiu cum se procedeaza
Tatal meu a murit,mama s a recasatorit cu un barbat care are o fata si un baiat din prima lui casatorie si impreuna,mama mea cu tatal vitreg au cumparat un apartament in rate si mai e putin de plata la el,as vrea sa stiu daca mor amandoi cum se imparte
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


De regula sau mai bine zis, mai des...mor pe rand si atunci conteaza care moare primul...ai fi avantajat daca moare el primul ca il mosteneste si.mama alaturi de copiii lui.
daca moare mama prima, sotul mosteneste 1/4 din jumatatea ei de casa, dvs mosteniti 3/4.
daca moare sotul primul, mama mosteneste 1/4 din jumatatea lui de casa, iar copiii lui impart egal 3/4
daca mor ambii in acelasi timp, comorienti, deci,, dvs mosteniti 1/2 din casa, copii lui impart egal cealalta jumatate.

Ultima modificare: Marți, 11 Iulie 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire fiu cu tata vitreg tss_2000 tss_2000 La doi ani dupa ce m-a nascut mama mea s-a recasatorit. Tatal vitreg m-a crescut de mic (fara sa ma adopte sau infieze legal). In urma casatoriei ... (vezi toată discuția)
Succesiune mocanuvalentin mocanuvalentin Buna ziua .Mama a decedat am ramas 2 frati tata sa recasatorit cea dea 2 sotie avand 2 copii din alta casatorie.An urma casatoriei cu tatal meu a rezultat un ... (vezi toată discuția)
Succesiunea in urma decesului fratelui si sotiei acestuia,fara copii larat larat Fratele meu si sotia acestuia au decedat impreuna intr-un accident.Nu au avut copii. Cum se vor imparti veniturile rezultate din vinderea unui imobil ce le-a ... (vezi toată discuția)