Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale Sunt recăsătorit, sotia are un bait ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale Sunt recăsătorit, sotia are un bait major ...

Cote succesorale
Sunt recăsătorit, sotia are un bait major din alta căsătorie, iar eu o fetita majora din alta căsătorie.
Doresc sa știu dacă achiziționam o casa în București în cote egale 50/50 ,în cazul în care eu mor cât ii revine fiicei mele după moartea mea în concurenta cu sotia ?
Soția va mosteni din cota dvs 1/4și fata 3/4.
La fel și invers ca poate moare sotia prima.
Raportat la întregul imobil, soțul supraviețuitor va avea 5/8, iar copilul soțului decedat 3/8.
Se aplica în ambele situații, indiferent cine decedează primul.
La moartea soțului supraviețuitor, cota sa de 5/8 va fi moștenită de copilul sau.

Practic, cota fiicei dvs va depinde de momentul decesului dvs.
Dacă decedati primul, va avea 3/8.
Dacă decedati al doilea, va avea 5/8.
Și atunci pentru ca cei doi copii fata mea și băiatul ei sa moștenească în cote egale casa nu ar fi o soluție sa luam casa pe numele lor 50%/50% de la început?

gi-jane2 a scris:

Soția va mosteni din cota dvs 1/4și fata 3/4.
La fel și invers ca poate moare sotia prima.

Asta nu e mostenire, practic le faceți o donatie si ii siliti sa fie coproprietari.
Pai coproprietari vor fi oricum în final.
Ca 1/2 și 1/2 sau 3/8 și 5/8.

Întrebarea e: pe ei i-ati întrebat?