avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale Sunt recăsătorit, sotia are un bait ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale Sunt recăsătorit, sotia are un bait major ...

Cote succesorale
Sunt recăsătorit, sotia are un bait major din alta căsătorie, iar eu o fetita majora din alta căsătorie.
Doresc sa știu dacă achiziționam o casa în București în cote egale 50/50 ,în cazul în care eu mor cât ii revine fiicei mele după moartea mea în concurenta cu sotia ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:24, 16 Ianuarie 2024
Soția va mosteni din cota dvs 1/4și fata 3/4.
La fel și invers ca poate moare sotia prima.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raportat la întregul imobil, soțul supraviețuitor va avea 5/8, iar copilul soțului decedat 3/8.
Se aplica în ambele situații, indiferent cine decedează primul.
La moartea soțului supraviețuitor, cota sa de 5/8 va fi moștenită de copilul sau.

Practic, cota fiicei dvs va depinde de momentul decesului dvs.
Dacă decedati primul, va avea 3/8.
Dacă decedati al doilea, va avea 5/8.
Și atunci pentru ca cei doi copii fata mea și băiatul ei sa moștenească în cote egale casa nu ar fi o soluție sa luam casa pe numele lor 50%/50% de la început?

gi-jane2 a scris:

Soția va mosteni din cota dvs 1/4și fata 3/4.
La fel și invers ca poate moare sotia prima.

Asta nu e mostenire, practic le faceți o donatie si ii siliti sa fie coproprietari.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai coproprietari vor fi oricum în final.
Ca 1/2 și 1/2 sau 3/8 și 5/8.

Întrebarea e: pe ei i-ati întrebat?

Alte discuții în legătură

Mostenire in comunitate de bunuri Sineu Sineu Buna ziua. Situatia mea este urmatoarea : in timpul casatoriei am cumparat impreuna (regim matrimonial de comunitate de bunuri). Nu avem copii in aceasta ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa deces ByOn ByOn buna ziua.am trait in concubinaj de 2 ani si ne-am casatorit de 2 luni.el impreuna cu parintii lui au o curte cu 2 corpuri de casa.toti 3 sint propietari in ... (vezi toată discuția)
Cum se împart bunurile comune ale unui cuplu format din soți la a doua căsătorie, fără urmași, dar cu copii din căsătoriile anterioare? danielcioca danielcioca Buna seara! Am o întrebare pt Dvs. Eu am doi copii din prima căsătorie. Soția mea actuala are și ea un copil din prima ei căsătorie. In cazul in care ... (vezi toată discuția)