avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se împart bunurile comune ale unui cuplu format ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se împart bunurile comune ale unui cuplu format din soți la a doua căsătorie, fără urmași, dar cu copii din căsătoriile anterioare?

Buna seara! Am o întrebare pt Dvs. Eu am doi copii din prima căsătorie. Soția mea actuala are și ea un copil din prima ei căsătorie. In cazul in care cumpărăm un bun, cum va fi acesta împărțit, când va fi cazul, între cei 3 copii. Ce cote vor avea fiecare, de exemplu dacă decedez eu. Mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 20 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 06:43, 18 Septembrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind căsătoriți, bunul achiziționat va fi bun comun (prezumat 50%-50%)

În cazul în care dvs. veți deceda mai întâi, atunci partea dvs. din bun (1/2) va intra în masa succesorală rămsă de pe urma dvs. și va fi moștenită de:
- soția supraviețuitoare - cu o cotă succesorală de 1/4 (raportată la 1/2)
- iar restul de 3/4 (din 1/2) va fi moștenit de copiii dvs. (cei doi ai dvs.)

În final, soția va avea 5/8 din bunul achiziționat, respectiv partea ei din bun (1/2) dobandită prin cumpărare plus partea dobândită prin moștenire de la dvs. 1/2 + 1/8 = 5/8. (sau 10/16)

Iar copiii dvs. vor avea împreună restul de 3/8 (3/16 fiecare).

Apoi, la decesul soției, partea ei din bun (5/8) va fi moștenită de copilul ei.

Invers - dacă soția va deceda prima, atunci dvs. veți avea 5/8 din bun (partea dobândită de dvs. prin cumpărare + partea moștenită în calitate de soț supraviețuitor).
Dvs. veniți la moștenirea soției în concurs cu copilul ei.
Copilul ei va avea 3/8 din bun.
Ultima modificare: Marți, 18 Septembrie 2018
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere masa succesorala Radducu Radducu Bună ziua! Aș vrea să știu care este cota parte a fiecărui moștenitor din urmatoarea speţă:-soț decedat 1989; -soție în viață; ... (vezi toată discuția)
Cote succesorale sunt recăsătorit, sotia are un bait major ... papacostas papacostas Cote succesorale Sunt recăsătorit, sotia are un bait major din alta căsătorie, iar eu o fetita majora din alta căsătorie. Doresc sa știu dacă ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu batai de cap shaquille7 shaquille7 Salut Comunitate va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect: 1. tatal meu a divortat de mama mea si s-a recasatorit. in urma acestei casnici am rezultat doar ... (vezi toată discuția)