Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Călătorie în străinătate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Călătorie în străinătate

Bună ziua! Am 17 ani iar în data de 20 iunie împlinesc 18. Voi călători în Canada în data de 25 iunie. Pașaportul meu expiră în martie, iar atunci mă voi duce să îl refac dar și pentru a solicita eliberarea buletinului de 18 ani. Voi pleca cu noul buletin și cu pașaportul, dar cel din urmă este făcut când încă sunt minoră. Întrebarea este, în 25 iunie când voi pleca, voi mai avea nevoie de vreun acordu al părinților de la notar, eu fiind majoră?
Nu, deoarece sunteti deja majora.