avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cadrulprocesual supra paratilor in procesul civil
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cadrulprocesual supra paratilor in procesul civil

am si eu omare nelamurire
dupa ce am depus cererea de chemare in judecata a paratilor mi,agent circulatie si x persona responsabila de producerea unui accident soldat cu avarii si toate probele pe care se bazeaza actiunea ,bineinteles si sentinta civilade anulare a pv facut de agent si am cerut obligarea paratilor laplata sumei inscrise pe facturile de piese si reparatii solidar mi s-a cerut sa precizez cadrulprocesual sub aspectulparatilor
poate ma puteti lamuri eu stiu din cate am invatat ca acestia au calitate procesuala pasiva
ce altceva as mai putea adauga ?:">
Cel mai recent răspuns: deucu consulting , Consilier juridic 10:25, 20 Octombrie 2009
Din punctul meu de vedere , raport de cauzalitate- conditie a raspunderii civile delictuale(daca ati indicat acest temei in actiune), exista intre fapta lui y-conducere fara respectarea regulilor de circulatie(existenta unei culpe) si prejudiciul de care vorbiti. Nu vad nici o culpa a politistului si nici a MI in producerea rezultatului .
Deci chemati in judecata in acest caz doar pe Y.

In ceea ce priveste politia, puteati solicita acesteia ,odata cu anularea p-v , si cheltuieli de judecata.
Ultima modificare: Luni, 19 Octombrie 2009
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
multumesc s-a cerut asa ceva in contestatie dar dna judecator a precizat faptul ca pt aceasta sa deschidemoalta actiune
tot nu m-amlamurit ce precizare trebuie facuta pentru cadrul procesual al paratilor in acest caz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este posibil sa fiu citat ca intervenient fortat intr-un proces in legatura cu polita rca? ClydeS ClydeS Lucrurile stau in felul urmator : -X avand RCA imprumuta masina lui Y care comite un accident lovindu-l pe Z avand CASCO ; -acum, asiguratorul CASCO lui Z ... (vezi toată discuția)
Masina parcata avariata din tamponarea a 5 masini cezaru cezaru salut aveam masina C, parcata in fata curtii. dupa o tamponare in intersectie intre A si B masina mea C si alte 2 parcate, D si E, au fost avariate. politia ... (vezi toată discuția)
Lipsa calitatii procesual pasive luminel luminel Buna seara tuturor! O speta: Un angajat, X, produce un accident de circulatie cu masina patonului,Y, in timpul orelor de program. Partea vatamata, Z, sufera ... (vezi toată discuția)