Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca/Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca/Contract colectiv de munca

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca se poate,asemanari si deosebiri dintre contractul individual de munca si contractul colectiv de munca.

Va multumesc anticipat!
O zi buna va doresc!
CCM contine acorduri generale incheiate intre angajator si salariati reprezentati conform legii, acorduri ce nu pot fi sub nivelul clauzelor CCM superioare si/sau legislatiei aplicabile in Romania inclusiv a Convetiilor OIM ratificate de Romania.
CIM este angajamentul individual prin care o persoana (angajat) se angajeaza sa presteze activitate altei persoane (angajator), in anumite conditii si in schimbul unor avantaje de natura materiala (salariu) si nonmateriala.
CIM contine clauze cat mai detaliate si individualizate pe fiecare post cu privire la program, loc de munca, atributii post, salariu, alte drepturi salariale, etc. Clauzele CIM nu pot fi inferioarte clauzelor CCM imediat superior. In CIM se pot negocia si alte clauze cum ar fi clauza de confidentialitate sau neconcurenta.
Va multumesc pentru raspuns!:)
~ Conținut șters la cerere ~
De o importanta deosebita este, dupa parerea mea, faptul ca, forma scrisa a contractului de munca reprezinta o conditie "ad probationem" (de a proba existenta acestui raport juridic), pe cand forma scrisa a contractului colectiv de munca este o conditie ad validitatem. In cazul contractului colectiv de munca, inregistrarea acestuia la Directia de Munca Teritoriala sau la Ministerul Muncii, dupa caz, este esentiala caci de la aceasta data vorbim de existenta unui contract colectiv de munca.