avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere pierdut de catre minor - ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere pierdut de catre minor - Bucresti, Sector 6

Va salut,
Mi-am pierdut certificatul de nastere. Am 17 ani. Detin CI, copii ale acesteia, copii ale certificatului de nastere (nimic legalizat).
Am nevoie urgenta de certificat pentru inscrierea in BAC, am undeva la 4 zile sa rezolv problema.
Sunt nascut si domiciliat in sector 6, Bucuresti.
Cum se procedeaza exact? Am de mers doar la starea civila sector 6? Trebuie sa se prezinte si parintii? (am inteles ca este obligatoriu doar pentru cei fara carte de identitate) Cu ce trebuie sa ma prezint?
Doresc de asemenea urgentarea eliberarii certificatului. Care este taxa? De asemenea, voi primi amenda pentru pierderea originalului? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Avocat Minoi , utilizator 20:07, 28 Ianuarie 2018
Buna seara,

Puteti solicita eliberarea unui duplicat cu copia pe care o detineti.
Nu stiu exact care sunt taxele pentru eliberarea duplicatului.

Cu drag

buna seara

Nu veti primi nici o amenda. stati linistit se poate intimpla oricui .

La solicitarea duplicatului obligatoriu sa aveti CI la d-voasta

cu drag.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am pierdut certificatul de moștenitor și îmi este ... Stoica Marcel Stoica Marcel Bună ziua. Am pierdut certificatul de moștenitor și îmi este necesar la preschimbarea buletinului. De la Camera Notarilor publici a Municipiului ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat de nastere silvia p silvia p Buna ziua, Am rugamintea, de a ma informa o persoana competenta,cum se poate obtine [i]un DUPLICAT al CERTIFICATULUI de NASTERE[/i]. Mentionez ca acesta este ... (vezi toată discuția)
Copie legalizata certificat nastere pt casatorie ContSters247378 ContSters247378 Buna Ziua, Am citit articolul de lege privind actele necesare pt casatorie si am observat ca se cere certificatul de nastere ( in original si copie) M-ar ... (vezi toată discuția)