Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire Legea 10 pentru cetateni straini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire Legea 10 pentru cetateni straini

Tatal meu,cetatean roman, si cu o verisoara (stabilita in Canada) au cerut retrocedarea unei proprietati , in natura, prin Legea 10, care nu are inca dosarul aprobat . Verisoara a decedat (avea si cetatenie romana) . Fiica ei mostenitoare are numai cetatenie canadiana . Are dreptul la o parte din proprietate ? In natura sau despagubire?
Da, cetatenii straini pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in Romania prin mostenire legala.
Este adevarat, mostenitoarea, respectiv fiica, poate dobandi dreptul de proprietate asupra imobilului , asa cum v-a explicat colega.