avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire Legea 10 pentru cetateni straini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire Legea 10 pentru cetateni straini

Tatal meu,cetatean roman, si cu o verisoara (stabilita in Canada) au cerut retrocedarea unei proprietati , in natura, prin Legea 10, care nu are inca dosarul aprobat . Verisoara a decedat (avea si cetatenie romana) . Fiica ei mostenitoare are numai cetatenie canadiana . Are dreptul la o parte din proprietate ? In natura sau despagubire?
Cel mai recent răspuns: Alina Musat , Avocat 18:01, 19 Octombrie 2009
Da, cetatenii straini pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in Romania prin mostenire legala.
Este adevarat, mostenitoarea, respectiv fiica, poate dobandi dreptul de proprietate asupra imobilului , asa cum v-a explicat colega.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare la cetatean strain ronin2325 ronin2325 Tatal meu (cetatean roman)a mostenit prin testament un teren.Dupa decesul tatalui meu, eu (cetatean german) am facut cerere de restituire a terenului conform ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate pentru cetatean strain vnicola vnicola Am plecat din Romania in 1981, cind mi-am pierdut cetatania. Bunicii mei au avut mai multe ternuri care le-au lasat celor 3 copii ai lor, incluzind tatal meu. ... (vezi toată discuția)
Retrocedare de imobile nationalizate pentru cetateni straini f_karoly f_karoly Se poate retroceda imobile nationalizate unor cetateni straini care sunt mostenitorii unor persoane de cetatenie romaneasca a caror imobile au fost ... (vezi toată discuția)