Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Decontare abonament metrou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Decontare abonament metrou

Buna ziua!
De curând m-am angajat și se pare ca nu mi se decontează transportul. La interviu mi s-a spus ca se decontează abonamentul dacă am bon. Ulterior, întrebând la Metrorex am constatat ca nu se dau bonuri pentru abonamete. Știu ca in general se decontează dacă prezinți doar abonamentul, fiind toate datele (suma,nume,data) deja înscrise pe el. Cum sa procedez pentru a mi se deconta?
Precizez Ca am plătit abonamentul cu cardul pentru a avea totusi un bon, însă nici acesta nu este Ok se pare.
Cristina_101, utilizator
Incerca cu niste bonuri de combustibil dar nu cred ca iti vor deconta daca nici bonul emis de automatul metrorex nu vor sa ti-l deconteze.

Cristina_101 a scris:

Buna ziua!
De curând m-am angajat și se pare ca nu mi se decontează transportul. La interviu mi s-a spus ca se decontează abonamentul dacă am bon. Ulterior, întrebând la Metrorex am constatat ca nu se dau bonuri pentru abonamete. Știu ca in general se decontează dacă prezinți doar abonamentul, fiind toate datele (suma,nume,data) deja înscrise pe el. Cum sa procedez pentru a mi se deconta?
Precizez Ca am plătit abonamentul cu cardul pentru a avea totusi un bon, însă nici acesta nu este Ok se pare.

Da, voi încerca așa. Mulțumesc
Conform OUG 28/25.03.1999 cu modificarile si completarile ulterioare, transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii precum si cu metroul sunt exceptate de la obligativitatea utilizarii aparatelor de marcat fiscale. Factura fiscala se elibereaza doar la solicitarea calatorilor care au achizitionat cartele magnetice, la Biroul eliberare facturi fiscale din statia:
- Eroilor (accesul spre Spitalul Municipal) camera 54 , program Luni - Vineri, orele 7:00 - 19:30, Sambata 8:00 – 14:30 cu exceptia zilelor de sarbatoare legala;