avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Decontare abonament metrou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Decontare abonament metrou

Buna ziua!
De curând m-am angajat și se pare ca nu mi se decontează transportul. La interviu mi s-a spus ca se decontează abonamentul dacă am bon. Ulterior, întrebând la Metrorex am constatat ca nu se dau bonuri pentru abonamete. Știu ca in general se decontează dacă prezinți doar abonamentul, fiind toate datele (suma,nume,data) deja înscrise pe el. Cum sa procedez pentru a mi se deconta?
Precizez Ca am plătit abonamentul cu cardul pentru a avea totusi un bon, însă nici acesta nu este Ok se pare.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2018
Cristina_101, utilizator
Cel mai recent răspuns: MrGiacomo , utilizator 17:43, 14 Noiembrie 2018
Incerca cu niste bonuri de combustibil dar nu cred ca iti vor deconta daca nici bonul emis de automatul metrorex nu vor sa ti-l deconteze.

Cristina_101 a scris:

Buna ziua!
De curând m-am angajat și se pare ca nu mi se decontează transportul. La interviu mi s-a spus ca se decontează abonamentul dacă am bon. Ulterior, întrebând la Metrorex am constatat ca nu se dau bonuri pentru abonamete. Știu ca in general se decontează dacă prezinți doar abonamentul, fiind toate datele (suma,nume,data) deja înscrise pe el. Cum sa procedez pentru a mi se deconta?
Precizez Ca am plătit abonamentul cu cardul pentru a avea totusi un bon, însă nici acesta nu este Ok se pare.

Da, voi încerca așa. Mulțumesc
Da, voi încerca așa. Mulțumesc
Conform OUG 28/25.03.1999 cu modificarile si completarile ulterioare, transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii precum si cu metroul sunt exceptate de la obligativitatea utilizarii aparatelor de marcat fiscale. Factura fiscala se elibereaza doar la solicitarea calatorilor care au achizitionat cartele magnetice, la Biroul eliberare facturi fiscale din statia:
- Eroilor (accesul spre Spitalul Municipal) camera 54 , program Luni - Vineri, orele 7:00 - 19:30, Sambata 8:00 – 14:30 cu exceptia zilelor de sarbatoare legala;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru decontarea navetei saptamanale maria.costan maria.costan Buna seara.... Sunt bugetar... pana anul trecut seful contabil de la noi mi-a decontat valoarea biletelor de microbuz.. anul asta a zis ca nu mi le mai ... (vezi toată discuția)
Case de marcat la transportatori persoane sau biletele tiparite micheline20 micheline20 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii legislative referitoare la obligativitatea caselor de marcat pentru transportatorii rutieri de ... (vezi toată discuția)
Bon sau bon si factura? LifeRider LifeRider Buna ziua, Am schimbat furnizorul serviciilor contabile in urma cu cateva saptamani si acum, pentru depunerea bilantului contabil (pt ong/2011) actualul ... (vezi toată discuția)