Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere impotriva ordonantei procurorului de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere impotriva ordonantei procurorului de declinare a competentei

Salutare.

Este admisibila plangerea impotriva ordonantei prin care procurorul dispune declinarea competentei?
Este supusa controlului aceasta masura?

Multumesc.
Sigur ca este admisibila.
Distinsul domn procuror greneral de Parchet de Curte Militara de Apel spune negru pe alb ca nu se poate. Ca dispozitiile de declinare nu se pot ataca la procurorul ierarhic superior, o astfel de plangere fiind inadmisibila. Potrivit 339 Ncpp.

Ce e drept, am gasit practica pe Vechiul Cod in care aceasta era opinia, inclusiv a ICCJ.