avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere impotriva ordonantei procurorului de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere impotriva ordonantei procurorului de declinare a competentei

Salutare.

Este admisibila plangerea impotriva ordonantei prin care procurorul dispune declinarea competentei?
Este supusa controlului aceasta masura?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: kimbao , utilizator 14:12, 29 Ianuarie 2018
Sigur ca este admisibila.
Distinsul domn procuror greneral de Parchet de Curte Militara de Apel spune negru pe alb ca nu se poate. Ca dispozitiile de declinare nu se pot ataca la procurorul ierarhic superior, o astfel de plangere fiind inadmisibila. Potrivit 339 Ncpp.

Ce e drept, am gasit practica pe Vechiul Cod in care aceasta era opinia, inclusiv a ICCJ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Articol cod procedura penala Just-drept Just-drept De la 1 februarie stiu ca s-a modificat NCPP,si doresc sa stiu daca mai e valabile aceleasi articole din vechiul cod de procedura penala. In fapt inainte era ... (vezi toată discuția)
Plangere împotriva ordonanței de renunțare la urmărirea penală Laelia Laelia Am formulat o plângere împotriva Ordonanței de renunțare la urmărea penală în temeiul art 339 (4) Cpp. iar soluția prim-procurorului a fost de ... (vezi toată discuția)
Este nevoie sa sesizez curtea constitutionala din nou daca s-a pronuntat asupra aceluiasi text de lege din cpp vechi? eusaisapte eusaisapte 1. Vreau sa atac direct in instanta ordonanta de respingerea plangerii impotriva actelor procurorului formulata cf. art. 339 din CPP, formulata impotriva ... (vezi toată discuția)