Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somer neindemnizat >45 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somer neindemnizat >45 ani

Buna ziua,as dori sa stiu ce faciliatati are un somer neindemnizat la angajare.varsta peste 45 ani
Legea 76/2002
art.85
(1) Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 900 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.
....
Din pct de vedere al angajatorului,am inteles...dar din pct de vedere al viitorului angajat,actual somer (neindemnizat)? Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Legea 76/2002
art.85
(1) Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 900 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.
....

Angajatul nu primeste nimic de la stat.
Adica?ce sa nteleg?nu se aplica prevederile legale?!!

Cornel Vasile a scris:

Angajatul nu primeste nimic de la stat.

Despre ce prevederi legale vorbiti ?

Am postat mai sus ce primeste angajatorul ,salariatul nu primeste nimic.