avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somer neindemnizat >45 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somer neindemnizat >45 ani

Buna ziua,as dori sa stiu ce faciliatati are un somer neindemnizat la angajare.varsta peste 45 ani
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:35, 19 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 76/2002
art.85
(1) Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 900 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.
....
Din pct de vedere al angajatorului,am inteles...dar din pct de vedere al viitorului angajat,actual somer (neindemnizat)? Multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Legea 76/2002
art.85
(1) Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 900 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.
....

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Angajatul nu primeste nimic de la stat.
Adica?ce sa nteleg?nu se aplica prevederile legale?!!

Cornel Vasile a scris:

Angajatul nu primeste nimic de la stat.

Despre ce prevederi legale vorbiti ?

Am postat mai sus ce primeste angajatorul ,salariatul nu primeste nimic.

Alte discuții în legătură

Facilitati angajator Nariko Nariko Buna seara.As dori sa stiu ce facilitati are angajatorul daca angajeaza o persoana cu varsta de peste 45 de ani si la cine trebuie sa se adreseze pentru ... (vezi toată discuția)
Termen repartitie somaj VivieneV VivieneV daca azi semneaza contractul si-l transmit in rvs, unui viitor angajat contractul cu incepere in 01.12.2017 iar eu il trimit la somaj cu documentele necesare ... (vezi toată discuția)
Prima absolventi Andra192 Andra192 Buna ziua! Sunt absolventa de studii superioare promotia 2013,pana pe 30.03.2014 sunt in somaj.Daca dupa aceasta data ma intregistrez in evidenta AJOFM ca ... (vezi toată discuția)