Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Buna ziua!
Daca o persoana ( 51 de ani) are o pensie de urmas de aprox. 500 de lei (dupa decedarea sotului) se poate angaja fara sa piarda acea pensie?? Multumesc!
De cand are pensie de urmas(luna si an) ?
Beneficiază din anul 2015 de ea luna Noiembrie in valoare de 500
Din datele postate eu inteleg ca persoana in cauza se afla in unul din cele doua aliniate de mai jos:
Legea 263/2010

Art.86
(1) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș, indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin un an.
(2) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș, indiferent de vârstă și de durata căsătoriei, dacă decesul soțului susținător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale și dacă nu realizează venituri lunare din activități dependente aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.