Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INTABULARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INTABULARE

Buna ziua!
Am obținut o casă în urma unei sentinșe civile și m-am adresat cu o cerere la OCPI pentru intabulare pe numele meu. Am depus hotărârea judecătorească care este DEFINITIVĂ, și Extrasul de cont legalizat la notar din care reiese ca am achitat sulta și cei de la OCPI îmi cer declarație notarială că pârâta a primit sulta. Eu nu sunt în relații bune cu pârâta, ea refuză să răspundă la telefon, mesaje... etc. Cum pot înregistra imobilul ? Mulțumesc frumos.
Odata ce aveti dovada ca ati achitat tot ce scrie in hotarare, refuzul de a va fi intabulat imobilul e, fara indoiala, un abuz.
Dati-i in judecata.
Nu e nici un abuz. E perfect legal.
Art. 907 Cod civil
Noţiune
(1) Când o înscriere făcută în cartea funciară nu corespunde cu situaţia juridică reală, se poate cere rectificarea acesteia.
(2) Prin rectificare se înţelege radierea, îndreptarea sau corectarea oricărei înscrieri inexacte efectuate în cartea funciară.
(3) Situaţia juridică reală trebuie să rezulte dintr-o recunoaştere făcută de titularul înscrierii a cărei rectificare se solicită, prin declaraţie dată în formă autentică notarială, ori dintr-o hotărâre judecătorească definitivă pronunţată împotriva acestuia, prin care s-a admis acţiunea de fond. Acţiunea de fond poate fi, după caz, o acţiune în anulare, rezoluţiune, reducţiune sau orice altă acţiune întemeiată pe o cauză de ineficacitate a actului juridic.