Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii administrator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii administrator

Fiind asociat unic si administrator fara CIM la un SRL fara angajati, datorez contributii catre Stat? Daca da, care este valoarea lor totala raportată la minimul pe economie?
Datorati impozit si contributii sociale doar atunci cand firma are profit si hotarati distribuirea de dividende. Cass 10% si cas 25% apicate la valoarea plafonului 12 x valoarea salariului minm pe economie si numai daca total venituri din dividende incasate anul precedent este peste acel plafon care in acest an este 22800 lei.
george-neagu, moderator