Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce poate obtine mama mea, in urma decesului tatalui ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce poate obtine mama mea, in urma decesului tatalui meu.

Buna ziua, am o problema f. recenta.
Saptamana trecuta a decedat tatal meu, in varsta 80 ani. Mama are acceasi varsta.
Tata avea pensie 1100ron si 300 pensie handicapat. Mama are 600ron.
Poate obtine legal, ceva din pensia tatei? Am studiat legea, dar sper ca o persoana avizata in domeniu, poate sa ma lamureasca mai bine.
Va multumesc mult !
Octavia Turbatu
Va doresc multa putere ca sa depasiti cu bine perioada prin care treceti. :)

Mama dvs. poate beneficia de pensie de urmas pe tot timpul vietii dar am senzatia ca nu o avantajeaza. Potrivit art. 74 din Legea nr. 19/2000, "sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie." Bineinteles, este vorba despre cuantumul pensiei.

Pensia de urmas, in cazul unui singur urmas, se calculeaza prin aplicarea unui procent de 50% asupra punctajului mediu anual al sustinatorului. Concret, luati ultima decizie de pensie a tatalui sau un talon si impartiti la jumatate punctajul mediu anual. Rezultatul il inmultiti cu valoarea punctului de pensie sau il comparati cu punctajul mediu anual al mamei: daca este mai mic, nu o avantajeaza.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc pentru gandul bun si raspuns.