Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Corelatie buletin - nr inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Corelatie buletin - nr inmatriculare

Salut,

De 2 ani stau in Voluntari, Ilfov, dar buletinul l-am pastrat pe adresa veche, din Bucuresti, apartamentul fiind vandut.
Sunt in abatere?

De asemenea, urmeaza sa achizitionez un auto second hand caruia ii voi schimba numerele de inmatriculare. Din considerente vizuale, nu as dori numar de Ilfov.
Pot sa ii fac inmatricularea pe buletinul vechi si eventual sa il schimb pe acesta dupa? Este o problema daca la un moment dat voi avea buletin de IF si masina pe Bucuresti?

Multumesc,
Robert.
Legal este ca domiciliul din actul de identitate si cel de la locul unde locuiti sa fie acelasi. Daca ati vandut apartamentul din Bucuresti, nu aveti cum sa mai pastrati domiciliul acolo. In momentul inregistrarii noului proprietar la primarie (taxe si impozite), la distribuitorii de gaze, apa-canal, electricitate, etc. va aparea doar noul proprietar.
Nu veti putea inmatricula masina la vechiul domiciliu daca nu mai sunteti proprietar. Se va vedea la taxe si impozite de unde trebuie sa luati documente necesare la inmatriculare. Va trebui sa va schimbati si carentul de sofer pe noul domiciliu.