Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la.obiect . Momentan sunt somera am un venit de 470 lei lunar. Sunt însărcinată în 8 luni si 2 săptămâni, am fost la serviciul de indemnizații din județ unde mi s-a spus ca trebuie sa intru in prenatal. Am mers la AJOFM Arad si in urma discutiei am adus toate documentele ce mi s-au cerut, inclusiv concediu medical vizat de doctorul de familie. Domnul care se ocupă de acesy resort la AJOFM mi-a comunicat ca din pacate de anul acesta s-a schimbat legea si nu voi primi.bani pentru concediul meu prenatal, ci mai mult de atat va trebui sa mai dau eu ceva bani statului. Cum este posibil asa ceva ? Unde gasesc legea aceasta sa pot si eu citi si sa ma.informez corect?
Nu scrie in niciun act normativ asa ceva .... probabil din calculul indemnizatiei reiese.
Cornel Vasile, Consilier juridic