Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Infiintare srl-d, informatii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Infiintare srl-d, informatii

Buna ziua,as vrea sa deschid un srl-d dar as vrea sa stiu niste informatii:
Ce studii sunt necesare pentr a putea deschide ?
As putea folosi firma pentru montat si ulterior mobila la comanda ? Cod caen 4332 ? Va multumesc
1. Nu aveti nevoie de nicio specializare pentru a putea infiinta o societate.
2. Da, puteti folosi acest CAEN.
4332 Lucrări de tâmplărie şi dulgherie
Această clasă include:
-montarea de uşi, ferestre (exclusiv uşi automate şi turnante), tocuri de uşi şi ferestre, din lemn sau alte materiale
-instalarea echipamentului pentru bucătării, casa scărilor, accesorii pentru magazine
-instalarea mobilierului
-lucrări de finisaj interior cum ar fi: montarea de plafoane, montarea de pereţi mobili etc.

Daca, ulterior, aveti de gand sa produceti mobilier la comanda, mai potrivit ar fi
3101 Fabricarea de mobilă pentru birouri şi magazine
Această clasă include fabricarea mobilei de orice tip, din orice material (cu excepţia pietrei, betonului sau
ceramicii), pentru orice destinaţie şi care poate fi folosită în diverse scopuri.
Această clasă include:
-fabricarea de scaune şi banchete pentru birouri, ateliere, hoteluri, restaurante şi locuri publice
-fabricarea de scaune şi banchete pentru săli de spectacole ( teatre, cinematografe şi locuri similare)
-fabricarea de mobilier special pentru magazine: tejghele, vitrine, rafturi etc.
-fabricarea de mobilier pentru birou
-fabricarea de banchete si scaune de laborator, mobilier de laborator (de exemplu dulapuri şi mese)
-fabricarea de mobilier pentru biserici, şcoli, restaurante
Această clasă mai include:
-cărucioare decorative pentru restaurante, cum ar fi cărucioare pentru desert, cărucioare pentru mâncare

Această clasă exclude:
-fabricarea de table şcolare, vezi 2823
-fabricarea de scaune pentru autoturisme, vezi 2932
-fabricarea de scaune pentru vagoanele de călători, vezi 3020
-fabricarea de scaune de avion, vezi 3030
-fabricarea de mobilier medico-chirurgical, stomatologic sau veterinar, vezi 3250
-instalarea mobilierului modular, a pereţilor de compartimentare şi a mobilierului de laborator, vezi 4332

Dar, nu vad motivul pentru care ati ales srl-d. In urma modificarilor recente, nu mai aveti niciun beneficiu pentru aceasta forma de organizare (cu exceptia celor 122 de lei cheltuieli de infiintare), in shcimb aveti doar obligatii.
In cazul acesta, ce ma sfatuiti sa fac ? Ce sa aleg in loc de srl-d ?
SRL (normal, daca-mi este permisa exprimarea neortodoxa) nu debutant,

Care a fost rationamentul pentru care v-ati gandit la SRL-D?