Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ipoteca pe promisiune bilaterala vânzare cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ipoteca pe promisiune bilaterala vânzare cumpărare

Am încheiat o promisiune in aprilie 2017 pentru un imobil in construcție.
In octombrie le am virat banii in completarea avansului 85 la sută din total. In ianuarie dezvoltatorul face o refinanțare la banca și mă obligă să semnez că e ipotecata. E legal sa ipotecheze? Acum am solicitat notarea promisiunii și actului adițional in cartea funciară. Mă amenința că mi restituie banii acum. Data scadenta a construcției e 30 martie . Cum procedez ?
Mergeți la OCPI și notați promisiunea și actul adițional la cartea funciara.Notarul trebuia sa se ocupe.Nu a făcut notarea,mergeți dvs cu o copie legalizata.Pt.răspuns la întrebarea dvs.trebuie studiat contractul.
Ipoteca a pus-o pe 18.01.2018
Ipoteca a pus-o pe 18.01.2018 si ma pune sa semnez pentru ea. Eu am refuzat
Notati antecontractul de vanzare-cumparare la OCPI.

Mulțumesc

gi-jane2, moderator