avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poate avea,un srl , relatii comerciale cu o persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poate avea,un srl , relatii comerciale cu o persoana fizica ?

Imi cer scuze ca insist, dar nu m-am lamurit !
Vreau sa cumpar(srl fiind) o masina de la o persoana fizica.
Pot face asta, e legal ?
Daca ma poate lamuri cineva ce trebuie sa fac, mai ales ca trebuie sa creditez firma in acest scop.
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 19:48, 19 Octombrie 2009
biancaga a scris:

Imi cer scuze ca insist, dar nu m-am lamurit !
Vreau sa cumpar(srl fiind) o masina de la o persoana fizica.
Pot face asta, e legal ?
Daca ma poate lamuri cineva ce trebuie sa fac, mai ales ca trebuie sa creditez firma in acest scop.
Multumesc mult!



Da puteti sa cumparti o masina de la persoana fizica. In contabilitate se inregistreaza pe baza contractului de vanzare-cumparare (acela batut la masina pe care il veti plimba si la Politie si la Taxe Locale pentru inregistrarea masinii).

Pentru creditare firma se intocmeste un contract de imprumut in care stabiliti suma pe care o primeste firma si termenii de rambursare. Inregistrarea in contabilitate a primirii imprumutului se face prin completarea unei dispozitii de incasare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare suma imprumut rodia rodia V-as ruga frumos sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Am incasat in banca o suma de la o alta firma iar administratorul mi-a spus ca este un imprumut luat de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare depunere+retragere capital social dona77 dona77 Inregistrarea aportului capitalului social pentru un SRL nou infiintat se face direct in 5121, sau in 5311 (dupa imprumutarea firmei de catre ... (vezi toată discuția)
Contract creditare societate frezii frezii Buna ziua,va rog sa-mi spuneti,contractul de creditare,pentru ca asociatii sa poata imprumuta firma cu bani,se face la fiecare dispozitie de incasare,la ... (vezi toată discuția)