Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poate avea,un srl , relatii comerciale cu o persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poate avea,un srl , relatii comerciale cu o persoana fizica ?

Imi cer scuze ca insist, dar nu m-am lamurit !
Vreau sa cumpar(srl fiind) o masina de la o persoana fizica.
Pot face asta, e legal ?
Daca ma poate lamuri cineva ce trebuie sa fac, mai ales ca trebuie sa creditez firma in acest scop.
Multumesc mult!
biancaga a scris:

Imi cer scuze ca insist, dar nu m-am lamurit !
Vreau sa cumpar(srl fiind) o masina de la o persoana fizica.
Pot face asta, e legal ?
Daca ma poate lamuri cineva ce trebuie sa fac, mai ales ca trebuie sa creditez firma in acest scop.
Multumesc mult!

Da puteti sa cumparti o masina de la persoana fizica. In contabilitate se inregistreaza pe baza contractului de vanzare-cumparare (acela batut la masina pe care il veti plimba si la Politie si la Taxe Locale pentru inregistrarea masinii).

Pentru creditare firma se intocmeste un contract de imprumut in care stabiliti suma pe care o primeste firma si termenii de rambursare. Inregistrarea in contabilitate a primirii imprumutului se face prin completarea unei dispozitii de incasare.