Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dosar de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dosar de pensionare

Buna ziua,
Am un salariat care doreste sa se pensioneze.
II voi completa adeverinta privind sporurile si ii voi da cartea de munca in original.
Intrebarea este: scriu ceva in cartea de munca? Salariatul doreste sa vina in continuare la serviciu pana la rezolvarea dosarului(care stiu ca dureaza mult pana se solutioneaza) .
Nu pot sa scriu in cartea de munca incetat cu art. 56 d, nu?
Daca este in activitate dosarul se completeaza si se depune de catre angajator. Acte :
-cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta
-carnetul de munca (original si copie);
-alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate;
-livretul militar (original si copie);
-diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
-pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
-adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
-adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite, in situatia in care acestea nu sunt inregistrate in carnetul de munca;
-acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, Legii nr. 42/1990 etc.(unde este cazul);
-declaratie pe proprie raspundere ca solicitanta a nascut si crescut 3 sau mai multi copii pâna la vârsta de 10 ani (unde este cazul);
-certificatele de nastere ale copiilor (original si copie, ptr.cazul anterior)
-alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
Cand primesti decizia de pensionare emiti decizia de incetare, operezi in cartea de munca si inregistrezi la ITM.
1. Salariatul face o cerere catre angajator in care solicita iesirea la pensie (de limilta de varsta, anticipata, anticipata partiala), cu data de...
2. In baza cererii scrieti in carnetul de munca: "solicita inscrierea la pensie (de limita de varsta, anticipata, anticipata partiala) incepand cu data de...".
3. Dupa ce i se inmaneaza decizia de pensionare, salariatul vine cu decizia si carnetul de munca la dvs. si procedati la incetarea CIM cu art.56d din Codul muncii.
4. Solutionarea dosarului de pensie nu mai dureaza asa mult (maxim 2 luni).
Va multumesc foarte mult!
se completeaza:solicitat pensie......si se depune la casa de pensii odata cu dosarul de pensionare.Cand primiti decizia de pensionare,incetati contractul de munca ,conf art56 lit d din lg.53/2003.