Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Estimare valoare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Estimare valoare

Este obligatoriu ca in documentatia de atribuire pt. cererea de oferte sa se insereze valoarea estimata a contractului care va fi incheiat?
Unde scrie in lege?

Multumesc
say
Conform OUG 34/2006 si ANRMAP, NU. Conform suportului tehnic din SEAP, mai nou, DA. Nu se poate salva/publica o invitatie de participare in SEAP fara completarea acestui camp.
Si cum traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, suportul tehnic modifica legea care l-a creat.
V-as pune la dispozitie un material mai vast cu alte asemenea abateri ale ASSI-SEAP publicat pe site-ul nostru, dar as fi acuzat de publicitate mascata asa ca nu o voi face.
Va multumesc mult, dar inca o intrebare.
Cererea aceasta de oferte s-a lansat pe la inceputul lunii martie 2009 si in caietul de sarcini nu s-a scris, s-a omis, sa se scrie valoarea estimata a contractului, insa s-a trecut cuantumul garantiei de participare. Nu stiu daca atunci exista chestia asta cu suportul tehnic.
Poate fi considerata greseala sau favorizarea vreunui ofertant?
Inca o data multumiri.
In martie 2009 publicarea valorii estimate era facultativa in suportul tehnic oferit de SEAP. Putem vorbi de o favorizare a unui ofertant in situatia in care un altul a solicitat autoritatii contractante punerea la dispozitie a valorii estimate si/sau a notei justificative privind determinarea valorii estimate si aceasta a refuzat. Dosarul achizitiei publice este un document de interes public si nu se poate refuza accesul la aceste informatii.
De altfel, pornind de la garantia de participare solicitata se poate determina o valoare estimata maximala chiar si in cazul unui refuz al autoritatii contractante.
Mute multumiri.
Cele bune

say