Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate surpare teren
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

surpare teren

Buna ziua,in data de 28 ianuarie 2018 am pus o intrebare in legatura cu surpare pamint linga o gura de canlizare,am primit raspuns si multumesc din nou , dar am fost intrebata de colocatari de ce sa depunem sesizare si la politia locala , va rog lamuriri
va multumesc anticipat
Politia locala are competenta sa dispuna obligarea administratorului drumului care s-a surpat sa remedieze deficienta
Primaria poate dispune, dupa caz, administratorului drumului si/ sau firmei de distributie gaze si/ sau firmei care gestioneaza canalizarile si/ sau firmei care gestioneaza apa-canal si/ sau firmei care gestioneaza retelele de termoficare, etc., sa remedieze surparea respectiva. Prin inspectorii de zona, primaria poate supraveghea modul cum se rezolva situatia in teren.
In functie de pericolul existent, politia locala poate, impreuna cu administratorul drumului, sa planteze indicatoare de interzicere si/ sau indicatoare de avertizare, respectiv sa ingradeasca si sa pazeasca zona (la dispozitia primarulu) pentru evitarea unor evenimente nedorite, pana se rezolva surparea respectiva.
Va multumesc inca odata pt lamurire