Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Vecinul de la un etaj superior si-a scos in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Vecinul de la un etaj superior si-a scos in exteriorul ...

Buna ziua. Vecinul de la un etaj superior si-a scos in exteriorul blocului scurgerea de la centrala prin condensare. Apa rezultata si picaturile de pe teava de evacuare a aburului cad pe evacuarea centralei mele si la o distanta de 20 cm de parterul blocului. Dumnealui nu intelege sa-si repozitioneze scurgerea de la centrala si normal ar fi fost sa o dirijeze in scurgera din apartament , dar nu vrea . Ce sa fac? Administratorul blocului este doar cu vorba. Implicare nula in ceea ce priveste asociatia.
Discutati cu dumnealui sa prelungeasca scurgerea cu o tevusca de aprox. 1 m.
Daca nu vrea, faceti o notificare scrisa la as. prop. - cu nr. de inregistrare.
Daca nu se rezolva, urmatorul pas ar fi la primaria locala ( sev. as. prop.)
Ca o ultima solutie; apelati la instanta, prin intermediul unui avocat.
Sau si mai simplu domnul Grecu e sa scrie la garda de mediu intrucat aruncarea condensului acid este reglementata prin lege si normal e sa il arunci doar dupa neutralizare.
w_v_w_v, utilizator
i9/ anul 2022
„Normativ privind proiectarea, execuția și exploatarea
instalațiilor sanitare aferente clădirilor, indicativ I9-2022”*)
[ link extern ]
REȚELE INTERIOARE SI EXTERIOARE DE CANALIZARE ÎN
INCINTE- PREVEDERI GENERALE
13.1. Calitatea apelor uzate ce urmează să fie evacuate din clădiri în incinte precum și din
incinte în reţelele de canalizare publice exterioare trebuie să respecte prevederile reglementării
tehnice privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în reţelele de canalizare ale localităţilor
şi/sau direct în staţiile de epurare.
13.2. În interiorul clădirilor, instalaţia de canalizare se proiectează cu reţele separate, în
funcţie de natura apelor colectate, şi anume:
- ape uzate;
- ape meteorice;
- ape condens; pentru acest tip de ape, se recomandă fie adoptarea de reţea separată de
canalizare, fie racordarea canalizării condensului la sifonul cu gardă hidraulică a unui obiect
sanitar frecvent utilizat; nu se racordează canalizarea condensului direct în canalizarea
menajeră; nu se racordează canalizarea condensului în canalizarea meteorică.
- ape care conţin substanţe agresive (acizi, baze etc.);
- ape uzate provenite de la bucătăriile unităţilor de alimentaţie, garaje etc.;
- ape contaminate provenite de la spitale de boli contagioase, laboratoare de analize
medicale, laboratoare cu substanţe radioactive;
- ape ce conţin substanţe combustibile.
Pentru condensul provenit de la centralele termice cu funcţionare în condensaţie,
evacuarea se realizează către canalizarea menajeră, în zone în care materialul conductelor de
canalizare permite evacuarea unor ape cu pH ≤ 6,5. Se recomandă utilizarea unui sistem de
neutralizare a acestuia.
w_v_w_v, utilizator