avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă pot ieși la pensie ?

Sunt barbat , născut pe 10.08.1961. Am 31 de ani vechime în muncă, din care: 11 ani și 8 luni grupa a 2-a. Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă pot ieși la pensie ?
Cel mai recent răspuns: Cojocaru Ion , utilizator 14:24, 1 Februarie 2018
Limita de varsta la 63 ani, daca veti indeplini conditia de stagiu complet de 35 de ani.
Acum aveti 33 ani si 9 luni
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Vă multumesc !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Vârsta de pensionare MoraruLM MoraruLM Buna ziua, Pentru un barbat nascut in data de 04.04.1960 care a lucrat pana in prezent 32 ani si 3 luni plus 2 luni platit contributia la pensie si are in ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata codrutz2007 codrutz2007 Buna seara ,am 31 ani de munca cotizati ( imi mai trebuiesc inca 4 ani sa fac 35 ani cotizati ) din care am lucrat 2 ani grupa 1 si 16 ani grupa 2 fara armata ... (vezi toată discuția)