Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă pot ieși la pensie ?

Sunt barbat , născut pe 10.08.1961. Am 31 de ani vechime în muncă, din care: 11 ani și 8 luni grupa a 2-a. Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă pot ieși la pensie ?
Limita de varsta la 63 ani, daca veti indeplini conditia de stagiu complet de 35 de ani.
Acum aveti 33 ani si 9 luni
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Vă multumesc !!!