Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mă pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mă pot pensiona

Am un stagiu de cotizare de37ani inclusiv armata sunt născut 21-09-1962 am de multi ani o spondiloza anchilozanta am primit scrisoare pentru încadrează în grad de handicap as putea să mă pensionez pentru limita de virată menționez că am și 8 ani de grupa 1
Limita de varsta la 61 ani
Pesnie anticipata la 60 de ani daca veti indeplini conditia de stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partiala la 60 de ani.
Acum aveti un stagiu de aproximativ 41 ani in care intra si armata.
Pensie de invaliditate oricand doriti, daca veti fi incadrat intr-unul din gradele de invaliditate.
Detalii pensie de invaliditate aici:

[ link extern ]