Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj în lipsa părților
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj în lipsa părților

Buna ziua se poate face un partaj in lipsa mea dak eu nu sunt in tara si eu cu sotul suntem amândoi proprietari al unui imobil
Da, se poate, prin mandatar.
Se poate și prin mediere, ambii soți pot fi reprezentați, cu procură specială. În plus, dacă se face prin acord de mediere partajul, conform legii aveți scutire la taxa de timbru cu jumătate din cât ați plăti dacă v-ați judeca.
Buna ziua,
DA, va pot reprezenta avocatii fiecaruia.
Nu e nevoie de mediere avand in vedere ca acordul semnat in fata mediatorului are valoare juridica doar dupa ce este pronuntata o sentinta in instanta care sa-l legalizeze.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator