Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inventariere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inventariere

la ce se refera procedurile inventarierii?
Un PV de modificare de pret este suficient. Trebuie sa contina cant din produsul respectiv, pret vechi si pret nou, valoare veche si valoare noua. Totalul din acest PV se trece apoi in Raportul de gestiune la intrari cu + sau -, in functie de rezultate.
Daca rezulta micsorare de pret:
371= cu semnul minus

daca rezulta majorare de pret, aceeasi nota cu semnul plus.

Este nevoie de "inventariere" (am pus in ghilimele pt ca este impropiu numita asa) numai pt cant de produse care-si schimba pretul, mai ales ca aceste modificari de pret se pot face numai pt anumite cant din produsul respectiv (de ex cant aflate in preasma expirarii pot avea pret diferit de cele cu termen mai mare sau reduceri de pret prin combinare de produse Suc+apa).
t.simona, utilizator