Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Intrebare rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Intrebare rovinieta

Am vandut o masina acum 3 ani. Am facut act de vanzare cumparare, am scos-o de la taxe si impozite. Masina s-a vandut la randul ei, iar eu am pierdut actul de vanzare cumparare intre mine si cel caruia i-am vandut-o, insa, am actul de v-c intre cel caruia i-am vandut-o si actualul “propietar”. Pot merge la biroul de inmatriculari ca sa fac o notificare ca sa evit amenzile de rovinieta cu actul acela ? Sau ce pot face in caz ca imi vine amenda de rovinieta ?
Este necesar sa informati oficial SPR evidenta auto ca nu mai sunteti proprietarul bunului mobil,sa solicitati ca autoritatea sa dispuna masurile legale in vederea identificarii actualului detinator al vehiculului
Impotriva amenzilor pentru lipsa rovinieta este necesar sa formulati plangere contraventionala in instanta si concomitent sa informati oficial CNADNR ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului
Succes !
Multumesc frumos pentru raspuns. Pot face aceste lucruri si daca nu am actul de vanzare-cumparare ?