Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie=decizie de concediere???????/
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie=decizie de concediere???????/

Buna ziua , va rog sa ma ajutati daca puteti cu o informatie,mi-am dat demisia pe data de 08.10 am primit o convocare ptr o ancheta interna in aceiasi zi , convocarea a fost pe data de 15.10,concluzia convocari a sosit pe data de 19.10 cu DECIZIE DE CONCEDIERE, poate sa ma cocedieze daca eu deja mi-am depus demisia???
Din cate stiam trebuia sa existe un proces verbal al acelei convocari semnat de comisie si inclusiv de mine plus o concluzie a convocari asa cred ca era normal.
Va rog sa ma ajutati.
Va multumesc
Chiar daca v-ati inaintat demisia urma un termen de preaviz deci aveati aceleasi obligatii de serviciu si in acest termen inclsuiv sa va prezentati la convocare daca nu v-ati prezentat vi s-a desfacut contractul de munca astfel ca demisia dv. este inoperabila. Trebuie sa contestati decizia de desfacere a contractului eventual
daca considerati ca decizia de concediere este ilegala aveti posibilitatea sa o contestati in termen de 30 de zile de la comunicare la Tribunalul din resedinta de judet sau TribunalulBucuresti.
Fiind un litigiu de munca , acesta este scutit de plata taxei de timbru si de timbru judiciar.
Cat despre decizia de concediere, intereseaza si motivul pentru care ati fost cercetat disciplinar si cum au fost inlaturate apararile dvs din cadrul cercetarii....
~ Conținut șters la cerere ~
Adevarul este ca mai multe detalii legate de abaterea disciplinara ar fi utile.
~ Conținut șters la cerere ~