avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

as dori sa stiu pot sa fac cerere de recalculare de pensie ptr k sunt nemultumit citi bani primesc?
M-am intilnit cu colege de servici care au lucrat cu mine acelasi numar de ani si ngr 2 de munca ele avind pensia mai mare Sau se recalculeaza cu noua lege (nu stiu daca sa aprobat)din oficiu?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:29, 3 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un prim pas ar fi sa solicitati buletinul de calcul al pensiei dvs. si sa verificati calculul.
Contestatia deciziei de pensionare se poate face in termen de 30 de zile de la comunicare.
Nu este aprobata o noua lege a pensiilor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In situaţia în care persoana îndreptăţită în obţinerea unei anumite categorii de pensie este nemulţumită de conţinutul deciziei comunicate, potrivit art. 149 alin. 1 din Legea nr. 263/2010, decizia de pensie emisă de casa teritorială de pensii / casa de pensii sectorială poate fi contestată, în termen de 30 de zile de la comunicare, la Comisia Centrală de Contestaţiidin cadrul CNPP.

In situaţia în care decizia de pensionare nu este contestată în termenul de 30 de zile de la comunicare, aceasta este definitivă, prezumându-se faptul că destinatarul deciziei de pensionare este de acord cu decizia respectivă ce i-a fost comunicată de casa teritorială de pensii / casa de pensii sectorială.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca aveti ce invoca, puteti face o cerere de revizuire in baza art.107(1), respectiv 106(1) si (2)din legea 263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie pensie doru58 doru58 La data de 18.07.2013, a incetat raporturile de serviciu c D.G.P.M.B., ca urmare a indeplinirii varstei de pensionare(55 ani si 7 luni) Care este termenul ... (vezi toată discuția)
Pensionare Psiholila Psiholila Daca nu sunt de acord cu răspunsul de la contestația făcută la decizia de pensionare, dar au trecut 2 ani ce fac? (vezi toată discuția)