Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare unitate scolara-redistribuire titulari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare unitate scolara-redistribuire titulari

Buna ziua.
Sunt in urmatoarea situatie:prof titular al invatamantului, grad 1. Unitatea de invatamant se desfiinteaza si ISJ ne va redistribui in alte scoli. Eu voi deveni din prof.titular in o singura scoala titular in 3 scoli, cu 1 norma impartita in cele 3 scoli. Ce se intampla daca refuz postul propus de ISJ? Care sunt urmatoarele etape si consecintele?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra argumentate.
Profdisperat, utilizator
Daca refuzati ,exista posibilitatea concedierii dvs.

Art. 65 C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.