Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare

Buna ziua. Incercam sa indeplinim procedura de concediere a unui angajat al carui post se desfiinteaza. Mi s-a spus ca , pe langa preaviz si decizia de incetare, tb intocmit un referat. Despre ce este vorba? Care este procedura completa pentru aceasta situatie? Multumesc anticipat
In practica, procedura este urmatoarea:
1. decizia/hotarare AGA privind desfiintarea postului ... aceasta hotarare va trebui sa contina si motivele pentru care urmeaza a se desfinta postul respectiv
2. instiintare salariatului al carui post urmeaza a fi desfiintat
3. emiterea deciziei de concediere
Postul ei urmeaza a se desfiinta, deoarece nu mai avem nevoie de asistent. CCare este baza legala ? Va multumesc anticipat
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitati

Art. 65 C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.
Multumesc foarte mult pt raspuns