Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere fara motiv intemeiat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere fara motiv intemeiat

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:sunt angajata la o firma, imi fac treaba foarte bine insa sotia patronului nu ma agreaza si ma forteaza sa imi dau demisia. Inventeaza tit felul de minciuni, inscenari, capcane. Este legal acest lucru? Sau este un abuz? Mentionez ca nu doresc sa imi dau demisia. Ma poate concedia fara un motiv intemeiat? Multumesc
Bds1, utilizator
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

3. In speta, lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii c.i.m.,dupa care veti actiona in consecinta.

4. Concedierea poate fi dispusă pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.