avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire Permis auto suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire Permis auto suspendat

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati daca este cu putinta;despre ce este vorba:
Am intentat proces fata de Politia Rutiera ,pentru anularea procesului verbal de contraventie si a retinerii permisului de conducere pentru 3 luni;(viteza);am mers in instanta si in prima faza la Judecatorie ,am pierdut; am declarat Apel;aici va rog frumos sa ma ajutati.
Pentru aceasta etapa,cate termene de judecata sunt si daca hotararea primei instante poate fi atacata?pentru primul termen ,am depus hartie ca imi voi angaja avocat;care timpul dintre termene?o luna,mai mult?
Daca pierd si la aceasta instanta,pot merge mai departe sau este instanta finala.
Ce se intampla,daca doamne fereste,pierd la aceasta instanta(Tribunal) si decizia este definitiva?
Astept sa primesc decizia acasa si apoi predau permisul sau cum se procedeaza;care este termenul legal?
Toate acestea va intreb,daca nu pot,merge la o instanta superioara.
Va multumesc frumos pentru ajutor.

Alte discuții în legătură

Perioada de suspendare theokeo theokeo buna seara. am si eu o mica/mare problema si sper ca ma puteti ajuta. in data de 26 iun 2009 mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 de ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat Toto_1 Toto_1 Buna ziua , Ajutati-ma va rog cu o informatie . Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 3 luni pentru viteza . Am deschis proces impotriva lor pe care ... (vezi toată discuția)
Contestatie pierduta SergiuCluj SergiuCluj buna seara domnilor si doamnelor! Am si eu o mica nelamurire asupra legii si actualizarea deciziilor instantelor in baza de data, a politiei rutiere in cazul ... (vezi toată discuția)