Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Buna ziua ,

Ajutati-ma va rog cu o informatie . Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 3 luni pentru viteza . Am deschis proces impotriva lor pe care l-a mcastigat . Ipj ilfov a depus recurs pe care l-au castigat ei ,hotararea fiind irevocabila (mai jos si decia luata pe pagina tribunalului Bucuresti )pronuntata in data de 08.10.2009 . Eu pana in preent nu am primit nici o comunicare . Se trimite in acest caz comunicare ? De cand ar trebuie sa intre in vigoare suspendarea ?

Decizie tribunal Bucuresti :
"Admite recursul. Modifică în tot sentinţa recurată în sensul că respinge plângerea ca neîntemeiată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 08.10.2009. "

Multumesc ,
intra in vigoare din momentul in care veti preda permisul la politia circulatie. asteptati sa va soseasca comunicarea. in cazul in care nu soseste, circulati fara probleme si sustineti in cazul unui control ca nu aveati la cunostinta de decizia instantei....parerea mea
Ar fi,trebuit sa vi se faca o comunicare de catre politie,dar pentru a numai pierde timp,mergeti cu copie de pe hotarare la politia rutiera si depuneti permisul pentru perioada suspendarii
Iata cum este prevazut in OUG 195/2002 art. 118 al.4 si5
" (4) În termen de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

Eu inteleg ca in termen de 15 zile de la pronuntare si nu de la comunicare, trebuie sa te prezinti si sa dai permisul.
Deci termenul acela a inceput , in speta de fata, sa curga de la data de 08.10.2009.