Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare plati datorate in baza contract drepturi de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare plati datorate in baza contract drepturi de autor

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Situatia este urmatoarea: eu am tradus mai multe carti pentru o editura in baza unor contracte de drepturi de autor. In contracte este specificat ca lichidarea pentru traduceri se acorda la 60 de zile de la publicarea cartii. Eu am carti de la care au trecut 7 luni de la aparitie (si sunt number one best sellers de luni intregi in toate librariile) si nu am primit niciun ban. Editura nu este deschisa la negocieri, am trimis mai multe emailuri si am solicitat efectuarea platilor si nu am primit niciun raspuns favorabil. Care este urmatorul pas? Pot sa ii dau in judecata? La ce complet de judecata ma adresez? La cel care se ocupa de litigii de munca?
Intre dvs si editura exista raporturi juridice nascute din conventia partilor (din contractul de drepturi de autor)
Actionati editura in instanta pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale.
Investiti hotararea obtinuta cu formula executorie si executati silit editura.
Pare anevoios si complicat dar un avocat sau un jurist va face ca totul sa fie mai usor. Succes!