avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua

Am si eu o intrebare,sotul e plecat in afara iar eu am nascut in decembrie,trebuie sa fac certificatul celei mici,cum pot proceda? noi nefiind casatoriti! El vine in luna aprilie acasa ,daca trec fata pe numele meu ,in momentul cand vine el noi ne vom cununa civil,putem schimba numele fetei,sa ia numele tatalui? Daca se poate cum ar trebui procedat ? Multumesc frumos si ast rasp dvs cat mai repede daca se poate .o zi buna
Copilul conceput si nascut in afara casatoriei poate fi recunoscut de catre tatal sau. Recunoasterea poate fi facuta prin declaratie la serviciul de stare civila, prin inscris autentic sau prin testament.Asadar, veti inregistra copilul pe numele Dvs, iar cand vine tatal, urmare a declaratiei acestuia se va completa rubrica tatal copilului...
Acte necesare (originale şi câte o fotocopie), în funcţie de situaţie:
• Părinţii sunt căsătoriţi: certificatul medical constatator al naşterii, certificatul de căsătorie şi actele de identitate ale părinţilor;
• Părinţii nu sunt căsătoriţi: certificatul medical constatator al naşterii, certificatul de naştere şi actul de identitate al mamei, actul de identitate al tatălui, declaraţia de recunoaştere completată şi semnată de părinţii copilului în faţa ofiţerului de stare civilă care înregistreaza naşterea sau la notarul public, din care să rezulte şi numele de familie pe care îl dobândeşte copilul, la care se anexează consimţământul mamei; în cazul tatălui minor, acesta va fi asistat de reprezentantul legal. În acelaşi mod se va proceda şi în situaţia în care părintii sunt căsătoriţi şi poartă nume de familie diferite, respectiv declaraţia acestora cu privire la numele pe care îl va dobândi copilul se va completa în faţa ofiţerului de stare civilă competent sau la un notar public;
• Mama copilului nu este căsătorită, iar copilul nu este recunoscut de tată: certificatul medical constatator al naşterii; certificatul de naştere şi actul de identitate al mamei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea nasterii copilului cand tatal nu se afla in tara iar parintii nu sunt casatoriti ContSters100836 ContSters100836 Buna ziua. Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in urmatoarele zile. Problema este ca tatal copilului se afla in Australia, tara lui de origine si din cauza ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere lucyfer lucyfer Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca pot ridica eu,de la Starea Civila,certificatul de nastere al nepotelului meu,nascut pe 18.10.2011. si ce acte ami ... (vezi toată discuția)
Cum obtin certificatul de nastere daca tatal copiluli nu este in tara? cristinaiuliana cristinaiuliana Buna ziua, In luna mai 2016 voi naste un baietel, sotul meu este plecat sa lucreze in strainatate si nu va putea veni imediat cum nasc. vreau sa stiu cum ... (vezi toată discuția)