Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Prestari servicii (instalatii electrice,sanitare)
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Prestari servicii (instalatii electrice,sanitare)

Buna ziua,

Daca imi fac un site in care anunt ca execut lucrari dar fara a avea o firma sau a fi autorizat...care sunt consecintele in cazul in care sunt prins?

Multumesc!
MihaiTudor., utilizator
In cel mai fericit caz veti primi niste amenzi contraventionale consistente, in functie de legislatia aplicabila pentru instituitia de care apartine inspectorul care va depisteaza.
Exista si riscul ca in urma activitatii dvs. sa se produca evenimente nedorite care pot fi incadrate la infractiuni.
Codul penal
Art. 348- Exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi

Exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activităţi pentru care legea cere autorizaţie ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.