Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde se încadrează munca la domiciliu fără ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde se încadrează munca la domiciliu fără autorizație?

buna ziua .ma numesc jeberean si lucrez ca croitoreasa cu atelier la domiciliu fara a avea autorizare de functionare nu am nici un fel de acte deci la negru .mentionez ca lucrez singura .in cazul in care vine controlul de la orce institutie care vor putea fi consecintele .va multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Codul Penal
Art. 348 Exercitarea fără drept a unei profesii sau activități

Exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activități pentru care legea cere autorizație ori exercitarea acestora în alte condiții decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârșirea unor astfel de fapte se sancționează potrivit legii penale, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.