Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de inchiriere

Buna ziua

Am urmatoarea problema:
O societatea comerciala cu capital integral de stat - filiala a unei companii nationale - poate incheia un contract de inchiriere a unui spatiu cu un SRL fara licitatie, prin atribuire directa ? Care este temeiul legal care interzice ?
In principiu nu ii este interzis, dar sigur este necesara avizarea procedurii decatre cel careia i se subordoneaza, ma refer la cazul in care respectiva companie se afla sub autoritatea directa a unui minister.
Din câte știu, e necesara aprobarea AGA. Trebuie văzut ce e scris în Actul constitutiv
al societății.