Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIA ANTICITATA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIA ANTICITATA

Sunt nascuta in iulie 1964, feminin. M-am angajat in sep 1982 ( grupa2) pina in sep 1996 când m-am transferat - lucrez si in prezent fara intrerupere (pana in prezent 35ani). In perioada 1982 -1996 ( 14ani) am fost in somaj tehnic in doua perioade (6 luni + 9 luni ) si am nascut un copil. Care este varsta la care pot solicita pensionare anticipata ( se scad cei 5 ani din varsta standard 62ani 8 luni sau varsta scazuta cu anii din grupa II ?) Multumesc!
Daca somajul constituie vechime in munca, cel tehnic cu atat mai mult. Concediul pentru cresterea copilului (CCC) de asemenea. Nu ati precizat nimic aici. Asa ca am luat in calcul vechimea de cand ati inceput sa lucrati, pana astazi. Cei 14 ani in grupa II va reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si un stagiu aferent de cotizare cu 3 ani si jumatate. Despre pensie anticipata nu poate fi vorba pentru ca stagiul complet de cotizare trebuie depasit cu 8 ani. Dvs cu stagiul aferent de cotizare faceti un stagiu total de 38 de ani si 10 luni. Va mai trebuie 3 ani. La pensia anticipata partial, se scad 5 ani din cei 62 si 8 luni si in martie 2022 puteti solicita aceasta pensie. In martie 2024 veti iesi la pensie pentru limita de varsta datorita grupei. Depasind stagiul complet de cotizare cu 5 ani veti avea o penalizar de 0.25/% pe luna. La cele 24 de luni (mai aveti 2 ani pana la pensie limita de varsta), pensia Dvs va fi diminuata cu 6% conf. tabelului 2^1 din leg. 263/2010.
procesomanul, utilizator