Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, moștenitori nedeclarați
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, moștenitori nedeclarați

Am o intrebare : tatal meu sa despartit de Mama mea cind aveam eu virsta de un an , dar noi am fost 3 surori ,Apoi tata sa recasatorit cu mama mea vitraga care avea si ea din casatoriea anterioara 2 copii (o fata si un baieat ).apoi tata cu mama vitraga AU mai facut ( 2 copii ) care unul dintre frati mei a murit. . Intrebarea mea este eu am fost plecata mai bine zis maritata in Turcia tatal meu a facut act vinzare cunparare Baieatul lui mama vitraga care El nici nu a trait in casa cu noi. La notar a spus ca are doar 2 baieti si alti nu mai are .in 2005 tata a decedat. Eu nu am stiut nimic . Ce pot sa fac ??? Datimi un safat va rog din tot sufletul. Mau last pe Drumuri.
Manuela Rășină, administrator
In primul rand nu e vorba despre nici o succesiune. Inteleg ca tata traieste,
In al doilea rand, daca acel contract de vanzare cumparare a fost incheiat la modul sincer si serios (s-a achitat un pret), nu mai aveti ce face. Pentru a opera prezumtia de donatie, ar trebui sa demonstrati in instanta ca banii nu au fost achitati.
Nu tata nu mai traieste a decedat in 2005 .si nu a fost sincer si ceva serios la notar a specificat ca are doar 2 baieti ...eu nu am stiut nimic nici nu am fost intrebata mai exact am ramas socanta mama mea vitraga traieste

raluk0207 a scris:

In primul rand nu e vorba despre nici o succesiune. Inteleg ca tata traieste,
In al doilea rand, daca acel contract de vanzare cumparare a fost incheiat la modul sincer si serios (s-a achitat un pret), nu mai aveti ce face. Pentru a opera prezumtia de donatie, ar trebui sa demonstrati in instanta ca banii nu au fost achitati.

Solicitați constatarea nulității absolute a certificatului de moștenitor, dezbaterea succesiunii și stabilirea cotelor legale.Dvs.ați acceptat succesiunea în termenul legal? Ati oferit prea puține date.
Nu povestea mea este ca tatal meu din prima casatorie avea 3 fete adica eu si surorile mele care 2 am ramas la tata in crestere. Tatal meu sa recasatorit cu actuala mama vitrega care si ea avea ( 2 copii din prima casatorie adica frati vitregi ) si inpreuna au mai facut ( 2 copii care unul din ei a murit ) sper ca pina aici ma-ti inteles. Apoi eu am plecat in strainatate sint casatorita de 18 ani in turcia. Si vreau sa spun ca tatal meu a decedat in anul 2005 dar a facut donatie , act vinzare cunparare la baieatu lui mama mea vitraga din prima casatorie a ei ..La notar au facut fals adica a spus ca are doar 2 baieti .VREAU sa spun ca eu nu am stiut nu am fost intrebata habar nu aveam ce au facut am mai contribuit la la inmormintare .Si acum daca m-as duce in tara sa schinb passport sau in " buletin nici nu ma primeste .As putea face ceva ???? Nu vreau nimic doar dreptu meu sint Vai de capul meu .Va multumesc din tot sufletu... ajutati-ma cu un sfat .

VALENTINA MITEA a scris:

Solicitați constatarea nulității absolute a certificatului de moștenitor, dezbaterea succesiunii și stabilirea cotelor legale.Dvs.ați acceptat succesiunea în termenul legal? Ati oferit prea puține date.

Dacă nu va înțelegeți cu rudele,slabe speranțe sa obțineți ceva.Pe vechiul cod,în 2005 termenul de opțiune succesorala era de 6 luni,adică trebuia sa sati o declarație la notar ca acceptați succesiunea. Nu toți cei cu vocatie ajung sa mosteneasca efectiv.