Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este necesara semnatura si stampila pe factura emisa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este necesara semnatura si stampila pe factura emisa de un furnizor de servicii, unei asociatii de proprietari?

Sunt presedintele unei asociatii de proprietari. Primesc online facturile de plata pentru servicii de curatenie. Doamna administrator nu vrea sa onoreze aceste facturi pentru ca nu sunt stampilate si semnate de catre seful firmei de curatenie. Si mai sunt si alte asemenea facturi cu plata carora am ramas in urma. Furnizorul de servicii curatenie mi-a comunicat ca nu mai trebuie semnata si stampilata factura din moment ce este transmisa prim mail. Intrebarea mea este daca pentru operatiunile de casa cu numerer este valabila legea 17/2017, pentru ca nu specifica nicaieri pentru care anume domenii de activitate este valabila.
Va multumesc.
oret20, utilizator
Buna ziua,
Din cite cunosc eu factura trebuie sa contina CUI/CIF. si stampila chiar daca este trimisa prin mail

Cu drag
Facturile pot circula fara stampila,potrivit legii 277/2015 privind Codul Fiscal art.319(29).
Multumesc pentru raspuns.
oret20, utilizator
@oret20,
Administratora dvs. isi face de cap in asociatia dvs. Ar trebui, ori sa o trimiteti la un curs de perfectionare, ori sa o trimiteti acasa, pe motiv de prostie gogonata.
Pai ne-am dat si noi cu lumea. In occident nu se mai foloseste stampila de ani buni, asa ca si ai nostrii ca brazii, cu ocazia miilor de mocificari din Codul fiscal, au fost practic obligati sa se lipseasca de serviciile stampilei (vedeti ce scrie dl. Vali mai sus).
Noi cu mare greutate am lamurit un proprietar incapatanat sa renunte la pretentia stampilarii chitantei emise cu toate ca, chitanta este personalizata, cu toate informatiile in antet. El nu si nu, ca nu-i normal. Doar pentru ca insista , presedintele ne-a rugat sa-i aplicam si stampila. Intre timp s-a lamurit si el ca n-are sens si nu mai emite pretentii.
Succes!