Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plângere penală abandon
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plângere penală abandon

Bună ziua,

Dacă tatăl a plătit pensia alimentara o sigura luna din ultimii 3 ani I se poate face plângere penală și acționa în instanță firma la care lucrează pentru plata sumei restante pe ultimii ani?

Mulțumesc?
Buna ziua,
NU Doar puteti spolicita printr-un executor judecatoresc sa primiti banii direct de la firma.
Am solicitat, dar firma nu vrea sa plătească. Executorul ne-a spus sa facem acțiune în instanță cu firma.

Plângere penală de ce nu-i pot face că sunt 3 luni in care nu a plătit. Sunt mai mult de 30 chiar.

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
NU Doar puteti spolicita printr-un executor judecatoresc sa primiti banii direct de la firma.

Pentru ca multi tatici iubitori au descoperit ca aceasta infractiune exista doar daca, cu rea-credinta, n-a platit pensia 3 luni. Si atunci, ca masura a iubirii sale parintesti, si manat de teluri pe masura propriului intelect, platesc pensia cu o zi inainte de implinirea celor 3 luni! Atat ii duce capul si sufletul.
Executorul poate să-i pună proprire pe toate conturile ce le are la bancă, până când plăteşte toată restanţa.
Probabil domnul primeşte salariul în mână. Dacă executorul a somat firma şi aceea nu dă curs somaţiei, probabil e aşa cum spune executorul, că trebuie să acţionaţi firma în judecată.
Plângerea penală nu vă ajută în recuperarea restanţelor, ci pentru a răspunde el penal pentru abandon.
Posibil să puteţi face plângere penală şi firmei....
Prin plângere penală se poate obține cel mult condamnarea penală a tatălui copilului, dar nu și recuperarea banilor restanți.

Contra angajatorului se poate demara procedura de validare a popririi.
Soluția e tot în civil, nu în penal.

Acum depinde și ce cuantum de salariu net are. Dacă lucrează cu 4 ore și are un venit net de maxim 581 de lei, nu i se poate popri nimic potrivit art. 729 alin.(3) din NCPC.
Dapix, utilizator