avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plângere penală abandon
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plângere penală abandon

Bună ziua,

Dacă tatăl a plătit pensia alimentara o sigura luna din ultimii 3 ani I se poate face plângere penală și acționa în instanță firma la care lucrează pentru plata sumei restante pe ultimii ani?

Mulțumesc?
Cel mai recent răspuns: krysy , utilizator 22:13, 6 Februarie 2018
Buna ziua,
NU Doar puteti spolicita printr-un executor judecatoresc sa primiti banii direct de la firma.
Am solicitat, dar firma nu vrea sa plătească. Executorul ne-a spus sa facem acțiune în instanță cu firma.

Plângere penală de ce nu-i pot face că sunt 3 luni in care nu a plătit. Sunt mai mult de 30 chiar.

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
NU Doar puteti spolicita printr-un executor judecatoresc sa primiti banii direct de la firma.

Pentru ca multi tatici iubitori au descoperit ca aceasta infractiune exista doar daca, cu rea-credinta, n-a platit pensia 3 luni. Si atunci, ca masura a iubirii sale parintesti, si manat de teluri pe masura propriului intelect, platesc pensia cu o zi inainte de implinirea celor 3 luni! Atat ii duce capul si sufletul.
Executorul poate să-i pună proprire pe toate conturile ce le are la bancă, până când plăteşte toată restanţa.
Probabil domnul primeşte salariul în mână. Dacă executorul a somat firma şi aceea nu dă curs somaţiei, probabil e aşa cum spune executorul, că trebuie să acţionaţi firma în judecată.
Plângerea penală nu vă ajută în recuperarea restanţelor, ci pentru a răspunde el penal pentru abandon.
Posibil să puteţi face plângere penală şi firmei....
Prin plângere penală se poate obține cel mult condamnarea penală a tatălui copilului, dar nu și recuperarea banilor restanți.

Contra angajatorului se poate demara procedura de validare a popririi.
Soluția e tot în civil, nu în penal.

Acum depinde și ce cuantum de salariu net are. Dacă lucrează cu 4 ore și are un venit net de maxim 581 de lei, nu i se poate popri nimic potrivit art. 729 alin.(3) din NCPC.
Ultima modificare: Marți, 6 Februarie 2018
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Primirea la zi a pensiei de intretinere restanta netie netie De 9 luni, mai exact din februarie 2010, sotul refuza sa platesca pensia de intretinere ,nerespectand hot jud data in iunie a.c.incalcand astfel disp art 305 ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere minor andreeaene andreeaene Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am o hotarare de divort definitiva, iar fostul sot nu vrea sa plateasca copiilor pensia de ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere minor kammy30 kammy30 Buna ziua. Am nevoie de un raspuns urgent va rog. Am hotarare judecatoresca pt tatal copilului de a-mi plati pensia de intretinere,nu a respectat aceasta ... (vezi toată discuția)