Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... propunere modificare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

propunere modificare salariu

Buna ziua,
Angajatorul imi propune micsorarea semnificativa a salariului (50%) invocand dificultatile economice cu care se confrunta firma. Stiu ca nu se poate face acest lucru fara acordul meu. Problema mea este urmatoarea: in acest fel salariul meu ar ajunge mai mic decat al altor angajati care au doar studii medii, eu avand studii superioare si grad profesional de cercetator stiintific. Este legala o asemenea propunere?
Micsorarea de salariu este legala doar in cazul sanctionarii pentru abatere disciplinara. Nici aceasta nu este pe termen nelimitat.
Nu ar trebui sa acceptati asa ceva.
Salariul minim pentru o functie cu studii superioare este 1200 lei pentru un program de 8h/zi.
Daca va incadrati si dupa micsorare este legal, cu conditia sa semnati si Dvoastra actul aditional.
Angajatorul poate face propuneri. Depinde de dvs daca acceptati.

Probabil ca astfel de propuneri au fost facute si colegilor dvs cu studii medii, astfel ca diferenta dintre salarii se va mentine. Dar cum am spus..... probabil.

Daca aveti posibilitatea, si va ajuta moral, puteti intreba colegii daca au primit astfel de propuneri.

Dar daca este "liniste" in teritoriu, daca nimeni nu susoteste pe la colturi, daca nu se string deodata mai multi la o tigara sau se fumeaza mai multe tigari si mai des si nici nu pare ca atmosfera este tensionata inseamna ca propunerea este doar ptr dvs.
Colegilor cu studii medii nu li s-a propus nimic. Sunt vizati doar trei salariati toti cu studii superioare cu argumentul ca noi avem salariile cele mai mari. Salariul propus este mai mare de 1200 dar mi se pare totusi un abuz chiar propunerea in sine. Nu ar trebui sa se respecte o grila de salarizare? CCMUN impune obligativitatea unei grile de salarizare, dupa cate stiu.
corina_alice, utilizator
Puteti refuza sa semnati, iar un motiv pe care l-ati putea invoca ar putea fi ca doriti sa aveti o pensie decenta.